Cub girls, boys both put

six players on first team

The Nevada soccer teams dominated the all-Heart of Iowa Conference girls’ and boys’ soccer teams in 2013.

After both teams turned in unbeaten conference championship runs, the Nevada girls had six first-team and three second-team selections and the Cub boys put six players on the first team and five on the second.

On the all-HOIC girls’ soccer teams, Nevada had two unanimous choices in senior charger Amber Ramthun and freshman keeper Clara Sporrer. Ramthun tallied two goals and two assists in addition to being an awesome defensive force and Sporrer made 84 saves and had a strong 86-percent success rate.

Gilbert fullback Peyton Jones was the other unanimous all-HOIC pick.

The other Nevada players making the first team were senior sweeper Danielle Thomsen and the sophomore trio of fullback Raegan Saunders, midfielder Michaela Matuska and forward Elli Cassabaum. Thomsen and Saunders anchored a rock-solid Cub defense, Matuska totaled seven assists and five goals and Cassabaum led Nevada with 17 goals and also had five assists on the season.

Also making the all-HOIC girls’ soccer first team were Collins-Maxwell-Baxter keeper Lexi Breon and defender Becky Williams, Gilbert’s Joy Battles and Shelby Gibson and Prairie City-Monroe’s Krisha Houseman.

Forwards Kati Cassabaum and Mara Rhodes and midfielder Courtney Will were chosen to the all-HOIC second team for the Nevada girls.

Cassabaum finished right behind her older sister for the team lead in goals with 16 and she led the squad in assists with 13. Rhodes tallied five goals and four assists on the year and Will finished with one assist in addition great midfield play.

Senior midfielder Michaela Funke and sophomore fullback Lexi Kruschwitz were named all-HOIC honorable mention for the Nevada girls.

Making the all-HOIC boys’ first team from Nevada were six seniors in forward Tate Handsaker, fullbacks Chad and John Jamison, sweeper Owen Shawgo and midfielders Brook Thompson and Tanner Hanson.

Handsaker easily led the team in goals during the season with 15 and he also handed out three assists. Shawgo and the Jamison twins anchored a tremendous Cub defense and they also combined for one goal and one assist.

Thompson was second on the team in assists with four and he also scored three goals; Hanson finished with one goal and two assists.

North Polk’s Eric Bonewitz, Chad Conger, Craig Fourez and Kyle Bower and Gilbert’s John Carana and Ben Smith made up the rest of the HOIC boys’ first team.

Four seniors and a sophomore landed on the second team for the Nevada boys. Keeper Zach Anderson, midfielder Joey Badger, midfielder/forward Austin See and forward Danielle Buenrrostro were the four Cub seniors chosen and sophomore midfielder Johordan Ritter also made the second team.

Anderson made 104 saves at an 85-percent success rate, Buenrrostro delivered four goals and two assists, Badger had one goal, See finished with four goals and three assists and Ritter chipped in one goal and a team-high five assists.

Seniors Will Griffith and Christian Gross were named honorable mention for the Cub boys. Gross totaled one goal and three assists during the regular season.

Girls

First team: Amber Ramthun (Sr.)*, Nevada; Clara Sporrer (Fr.)*, Nevada; Peyton Jones (Jr.)*, Gilbert; Danielle Thomsen (Sr.), Nevada; Raegan Saunders (So.), Nevada; Michaela Matuska (So.), Nevada; Elli Cassabaum (So.), Nevada; Lexi Breon (So.), CMB; Becky Williams (Sr.), CMB; Joy Battles (Jr.), Gilbert; Shelby Gibson (Sr.), Gilbert; Krisha Houseman (Sr.), PCM

Second team: Taylor Dulaney (Jr.), CMB; Mckinzie Tjaden (Fr.), PCM; Megan Winegar (Jr.), PCM; Erin Hammond (So.), North Polk; Julia Rothfus (Fr.), North Polk; Clare Isenhart (Jr.), Gilbert; Johanna Holck (Sr.), Gilbert; Katie Reed (Jr.), Gilbert; Sadie Timms (Jr.), Gilbert; Mara Rhodes (So.), Nevada; Kati Cassabaum (Fr.), Nevada; Courtney Will (Sr.), Nevada.

Honorable mention: Katie Ziesman (Jr.), CMB; Kate Deakins (Sr.), CMB; Michaela Funke (Sr.), Nevada; Lexi Kruschwitz (So.), Nevada; Kennah Walters (So.), PCM; Jenna Uitermarkt (Jr.), PCM; Kat Carano (Sr.), Gilbert; Joelle Swanson (Sr.), Gilbert; Kailey Wilson (Sr.), North Polk; Ali Teig (Fr.), North Polk.

*Denotes unanimous selection

Boys

First team: John Carana (Sr.), Gilbert; Ben Smith (Sr.), Gilbert; Tate Handsaker (Sr.), Nevada; Owen Shawgo (Sr.), Nevada; Chad Jamison (Sr.), Nevada; Brook Thompson (Sr.), Nevada; John Jamison (Sr.), Nevada; Tanner Hanson (Sr.), Nevada; Eric Bonewtiz (Sr.), North Polk; Chad Conger (Sr.), North Polk; Craig Fourez (Jr.), North Polk; Kyle Bower (Sr.), North Polk

Second team: Robert Valencia-Cook (So.), Gilbert; Zach Anderson (Sr.), Nevada; Joey Badger (Sr.), Nevada; Daniel Buenrrostro (Sr.), Nevada; Austin See (Sr.), Nevada; Johordan Ritter (So.), Nevada; Bryce Richards (Sr.), North Polk; Daniel Turk (Sr.), North Polk; Chris Sims (Sr.), North Polk; Peter Smith (Jr.), North Polk; Rhett Gainey (Sr.), PCM; Alek Breckenridge (Sr.), PCM.

Honorable mention: Ben Morrow (Sr.), Gilbert; Alex Barrientos (Sr.), Gilbert; Will Griffith (Sr.), Nevada; Christian Gross (Sr.), Nevada; Corey Richards (Jr.), North Polk; Garrett Ley (Sr.), North Polk; Derrick Hoodjer (Jr.), PCM; Jamison Goodyk (Sr.), PCM.