The Nevada football team was rewarded for a winning season by producing 10 all-Class 3A District 6 selections in 2017.


The Cubs had five players make the all-3A District 6 team. Five other Nevada players were named honorable mention after Nevada went 5-4 and finished 3-4 in the district after only winning two district games in 2016.


Senior defensive linemen Matt Chitty and Luke Merfeld, junior linebacker Jakob Strottman, senior running back Brendan Sellberg and senior receiver Trent Stahl were the five Cubs named all-district.


Chitty recorded 29.5 tackles, nine tackles for loss, 3.5 sacks and two fumble recoveries with one returned for a touchdown during district play. Merfeld put up 13.5 tackles, 3.5 tackles for loss and two sacks and Strottman delivered 39 tackles, eight tackles for loss, seven sacks and three fumble recoveries.


Sellberg ran for 425 yards and four touchdowns on 7.2 yards per carry and he also made 14 catches for 210 yards and three touchdowns in 3A District 6 games. Stahl caught 24 passes for 274 yards and two touchdowns and ran for 294 yards and four touchdowns.


Seniors Bronzon Mason, Jack Higgins and Preston Cattanach, and juniors Andrew Saunders and Sam Abraham were named all-district honorable mention from Nevada.


Mason made 22.5 tackles; Higgins 27 tackles and two fumble recoveries, plus eight catches for 143 yards and two scores and Cattanach 41.5 tackles in district competition. Saunders registered 22 tackles, one fumble recovery and one interception returned for a touchdown and Abraham finished with 32 tackles and one fumble recovery.


All-3A District 6 football team: Avery Van Zee (Sr.), Pella; Lucas Warner (Sr.), Pella; Cade Van Vliet (Sr.), Pella; Jake Heereman (Sr.), Pella; Reece Schnell (Sr.), Pella; Gabe Thomas (Jr.), Pella; Nick DeJong (Jr.), Pella; Curtis Ware (Sr.), Pella; Ian Vasina (Sr.), Pella; Max Goodhue (Sr.), Carlisle; Cole Henderson (Sr.), Carlisle; Kacyn Pickering (Sr.), Carlisle; Cooper Schettler (Sr.), Carlisle; Kallen Glawe (Sr.), Carlisle; Conner Smith (Sr.), Carlisle; Bo Struve (Jr.), Carlisle; Nate Ramirez (Sr.), Carlisle; Jack Livingston (Sr.), Norwalk; Jaron Onken (Sr.), Norwalk; Cooper Cirksena (Sr.), Norwalk; Clayton Hildreth (Sr.), Norwalk; Drew Rosonke (Sr.), Norwalk; Ethan Clark (Sr.), Norwalk; Tyler Endres (Jr.), Norwalk; Matt Chitty (Sr.), Nevada; Luke Merfeld (Sr.), Nevada; Jakob Strottman (Jr.), Nevada; Brendan Sellberg (Sr.), Nevada; Trent Stahl (Sr.), Nevada; Jacob Zuck (Sr.), Knoxville; Rylan Cox (Sr.), Knoxville; Remington Sikes (Sr.), Knoxville; Titius Chapman (Sr.), Knoxville; Joe Hollinrake (Sr.), Knoxville; John Carlson (Sr.), Bondurant-Farrar; Tanner Bedier (Sr.), Bondurant-Farrar; Johnny Hill (Sr.), Bondurant-Farrar; Christian Conn (Jr.), Bondurant-Farrar; Caleb Lomica (Jr.), North Polk; Derek Van Roekel (Sr.), North Polk; Mason Russell (Sr.), North Polk; Palmer Schulte (Sr.), Grinnell; Alex Farmer (Sr.), Grinnell; Corbin Cline (Sr.), Grinnell


Honorable mention: Nate Mortimer (Sr.), Carlisle; William Voboril (Jr.), Carlisle; Dylan Berg (Sr.), Carlisle; Garrett Pienkowski (Fr.), Carlisle; Grant Garner (Sr.), Norwalk; Scott Anderson (So.), Norwalk; Max Sutcliffe (Jr.), Norwalk; Levi Lorenz (Sr.), Norwalk; Bronzon Mason (Sr.), Nevada; Jack Higgins (Sr.), Nevada; Andrew Saunders (Jr.), Nevada; Sam Abraham (Jr.), Nevada; Preston Cattanach (Sr.), Nevada; Travis Peterson (Sr.), Knoxville; Hunter Ohannessian (Sr.), Knoxville; Darius Pipkins (Sr.), Knoxville; Levi Marshall (Sr.), Knoxville; Jake Green (Sr.), Bondurant-Farrar; Griffin Snelson (Jr.), Bondurant-Farrar; Kainen George-Townes (Jr.), Bondurant-Farrar; Jordan Collins (Jr.), Bondurant-Farrar; Nyanti Gehrke (So.), Bondurant-Farrar; Seth Moeller (Sr.), Bondurant-Farrar; Kaeden Lozano (So.), Bondurant-Farrar; Carter Meislahn (Jr.), Bondurant-Farrar; Quinten Sommers (Jr.), North Polk; Jeff Lamp (Jr.), North Polk; Mark Cox (So.), North Polk; Colin Swygman (Jr.), North Polk; Quaid Pinkerton (Sr.), Grinnell; Trent Miller (Sr.), Grinnell; Ethan Kirby (Sr.), Grinnell; Bryson Cline (Sr.), Grinnell; Kevin Werner (Sr.), Grinnell; Ryan Gustafson (Jr.), Pella; Kaden Miedema (Sr.), Pella; Sam Warner (Jr.), Pella; Joel Byram (Sr.), Pella; Mason Huerter (So.), Pella; Bobby Sheil (Jr.), Pella.


Final 3A District 6 standings


Pella 7-0


Carlisle 6-1


Norwalk 5-2


Nevada 3-4


Knoxville 3-4


Bondurant-Farrar 2-5


Grinnell 1-6


North Polk 1-6